09129739195 icon phone
02186036219 icon phone

نکاتی در مورد پوست و مو

انواع پوست

 

طریقه تشخیص نوع پوست

بسیاری از مردم نوع پوست خود را نمی شناسند. خصوصا که پوست همواره در حال تغییر است. برای این منظور یک امتحان ساده جهت تشخیص نوع پوست در نظر گرفته شده که تا حد قابل قبولی معتبر می باشد. صبح پس از برخاستن از خواب باید صورت را با آب و صابون شست، سپس آن را خشک نموده و هیچ ماده ای روی آن استفاده نکرد. در طی روز مرتبا با انگشت روی بینی و گونه ها را لمس می کنیم. این کار باید تا ساعت 5 بعد از ظهر ادامه یابد. در صورتیکه دریک قسمت احساس پوسته پوسته شدن کردید و هیچ اثر چربی تا ساعت 5 بعد از ظهر مشاهده نشد، آن ناحیه بسیار خشک است، اگر احساس چربی نداشته ولی پوسته پوسته نیز نشده باشد ، پوست خشک و اگر فقط کمی چرب شده باشد پوست نرمال است. در مورد پوست چرب تا هنگام ظهر پوست خیلی چرب می شود و اگر تا یک ساعت پس از شستن پوست چرب بود آن پوست بسیار چرب است. در پوستهای مختلط ترکیبی از موارد بالا دیده می شود طوری که نواحی پیشانی و روی بینی چرب و گونه ها خشک میشوند و بسیار هم شایع است.

تقسیم بندی انواع پوست و نحوه مراقبت از آنها

پوست چرب

علت چرب بودن پوست افزایش فعالیت غدد سباسه و ترشح بیش از حد سبوم بر روی پوست است . همانطوری کهمی­دانیم ترشح سبوم بعلت تحریک هورمونهای جنسی صورت می­گیرد ، بنابراین بعد از سن بلوغ پوست چربمی­شود . میزان تأثیرپذیری غدد سباسه از هورمونها کاملاً ارثی است ، بنابراین بطور خلاصه می­توان گفت که پوست چرب می­تواند ارثی باشد ، اما معمولا با افزایش سن از میزان ترشح سبوم کاسته می­شود بطوریکه پوستی که در دوران بلوغ کاملاً چرب بوده بعداً می­تواند به پوست نرمال و یا حتی خشک تبدیل شود تغذیه تأثیری بر افزایش ترشح غدد سباسه ندارد . اما تا حدی می­توان فعالیتهای فیزیکی را مؤثر دانست پس چرب بودن پوست دارای علل داخلی است.

نحوه مراقبت ازپوست چرب:

روزي 2 مرتبه صورت خود را با شوينـده هـاي مـلايـم و آب سرد بشوييد تا منافذ پوستتان بسته گردد ، همواره از شوينده هاي ملايم و غير چرب و حاوي الكل یا ژلهای مخصوص پوست چرب استفاده كنيد، در پوست چرب استفاده از صابونهای معمولی محدودیتی ندارد ، اما توصیه می­شود جهت حفظPH پوست از صابونهایی باPH اسیدی یا خنثی استفاده نمود و بعد از خشک کردن از تونر مخصوص پوست چرب استفاده کنید. تونر ها محلولهائی هستند که بیشتر جنبه درمانی دارند و مکمل های پاک کننده ها هستند و عوامل ضد براقی و ضد چربی در آنها وجود دارد. در پوست چرب نیز می­توان از شیرپاک کن استفاده کرد . شیرپاک کن های پوست چرب دارای چربی کمتری هستند اما توصیه می­شود حتما بعد از استفاده از شیرپاک کن از تونرهای ( لوسیون ) مخصوص پوست چرب که حاوی الکل بیشتری هستند و یا مواد قابض (Astringen) استفاده کرد.

افراد دارای پوست چرب به مدت طولانی در معرض نور خورشید نباید قرار بگیرند چون هم آفتاب و هم تعرق باعث تشدید جوش ها می شوند. ضد آفتاب­های کاربردی و مواد آرایشی باید چربی کم و ترجیحاً بدون چربی ( oil free ) باشند . استفاده از ضد آفتاب های چرب روی پوست چرب باعث احساس سنگینی پوست ، عرق کردن ، ایجاد کومدون و آکنه می­شود . بعلت ضخیم بودن پوستهای چرب مصرف لایه بـــردارهای مکانیکی (اسکـراب) و شیمیایی (اسیدها و مواد کراتولتیک) توصیه می­شود. پوست چرب باید مرتب پاکسازی سالنی شود. در پاکسازی سالنی با کمک مواد و دستگاههای مخصوص چربی پوست را از عمق پوست بیرون کشیده و مواد لازم پوست را به خورد آن می دهند. فرایند پاکسازی باعث روشن تر شدن و به حداقل رساندن جوشها می شود. و همچنین از لکه زدن جلوگیری می کند. همچنین باعث در آمدن کومودونها یا دانه های سر سیاه پوست می شود. پوست چرب هم احتیاج به رطوبت دارد پس رطوبت را توسط مرطوب کننده های بدون چربی و حاوی آبرسان ( هومکتانت ) به پوست خود بدهید. از غذاهاي سرخ شده و شكلات كمتر استفاده كنيد.

ماسکهای مناسب پوست چرب عمدتاً از ماسکهای جاذب چربی (ماسک خاک رس) می­باشد که چربی اضافه را از سطح پوست برمی­دارد. در پوست چرب ساده بخور محدودیتی ندارد و می­توان بخور دادن را تا نرم شدن کامل سلولهای لایه شاخی انجام داد و بدنبال آن از اسکراپ استفاده کرد.

مواد آرایشی مناسب پوست چرب اکثراً موادی بر پایه پودری می­باشند . مواد آرایشی پودری در دو نوع فشرده(پنکیک) و غیر فشرده در بازار یافت می­شوند که انواع غیر فشرده آن بعلت قدرت بیشتر در جذب چربیمناسب­تر هستند . بعلاوه اینکه پودرها باعث مات تر شدن ظاهر براق پوست می­شوند و از این نظر نیز مفید هستند.

 

پوست خشک و مراقبت از آن

باید دید خشکی پوست از کم آبی است یا از ترشح کم غدد چربی پوست می باشد.

- معمولا بیشتر پوستها کم آب هستند. پوست به علت اینکه در معرض آفتاب و باد قرار می گیرد آب موجود در بافتهای خود را از دست می دهد. محیطهای بسته و گرمی مانند آشپزخانه و یا محلهای کار غیر استاندارد باعث خشکی بیشتر پوست می شود. افراد با پوست خشک برای پاک کردن پوست خودشان باید از شیرپاکن مخصوص پوست خشک استفاده کرده و روزی 2 بار از مرطوب کننده ها استفاده کنند و مرتب آبرسانی سالنی انجام دهند. در آبرسانی سالنی مواد آبرسان لازم به پوست شما رسانده میشود. دقت کنید که پوست خشک مستعد چین و چروک می باشد و اگر دقت کنید همیشه در پیشانی و یا دور لب افراد با پوست خشک چروکهای متعدد دیده می شود. پس از سنین پائین مراقب پوست خود باشید تا در 35 سالگی صورتتان پر از چروک نشود.

- اگر پوستی چربی کمی ترشح می کند، باید از کرمهایی استفاده کنند که چرب هستند. این کرمها معمولا حاوی امگا 3 و امگا 6 می باشند. دقت شود مصرف شوینده­ها و صابون باید محدود شود و دفعات استفاده باید کاهش یابد. ترجیحاً از صابونهای چرب مثل گلیسیرنه یا صابونهای کرم دار باید استفاده نمود. چون محیط قلیایی برای پوستهای خشک بسیار مضر است . جایگزین کردن شوینده­های اسیدی بجای صابونهای معمولی مناسب تر است . بهتر است به جای استفاده از شوینده­ها از پاک کننده­های مناسبتر مانند شیرپاک کن و کرم های پا ک کننده استفاده نمود.هر چه خشکی پوست بیشتر ، شیرپاک کن مصرفی باید چرب تر باشد. در مورد پوست خشک بقایای شیرپاک کن و یا کرم های پاک کننده را می توان با آب ولرم از تونرهایمخصوص پوست خشک نیز استفاده نمود که حاوی الکل کم و مواد مرطوب کننده بیشتر است. بعد از استحمام به فاصله 3 دقیقه از مرطوب کننده استفاده شود. چون حمام کردن و در معرض رطوبت قرار گرفتن باعث می شود که رطوبت پوست از دست برود. و بعد از 3 دقیقه پوست کاملا خشک می شود. شستـشوي صـورت بـا روغــن بادام و يا زيتون بسيار موثر مي باشد، يـك سيب را رنده كرده مدتي در يخچال گذاشته و 15 دقيقه روي صورتتان قرار دهيد.

پوستهای خشک نیاز به استفاده از کرمهای مرطوب کننده با چربی لازم می­باشند که بصورت کرمهای شب و روز تجویز می­شوند .

ضد آفتاب پوستهای خشک باید حاوی مقادیر متناسبی چربی باشندSPF30 تا به راحتی روی پوست پخش شوند. در صورت کم بودن چربی ، ضد آفتاب بخوبی روی پوست پخش نمی­شود و باید از یک کرم مرطوب کننده در زیرکرم ضد آفتاب استفاده کرد.

اسکراپ در پوستهای خشک باید محدود شود بجز در مواردی که لایة شاخی ضخیم است (مثلاً پوست خشکی که در اثر آفتاب ضخیم شده است) استفاده از مواد لایه بردار نیز در پوستهای خشک با محدودیت بسیار همراه است و جز در مواردی که لایة شاخی ضخیم می­باشد توصیه نمی­شود . از كـرمـهـايـي كــه محتوي آلفاهيدروكسي اسيد ميباشد استفاده كنيد. اين ماده سبب پيلينگ ملايم لايه خشك و مرده خارجي پوست مي شـود،استفاده ازمرطوب کننده در این قبیل پوستها بعد از لایه برداری الزامی است.

بخور دادن پوست باعث خشک شدن پوست می­شود . پس بخور باید محدود شود اما در مراحل مراقبتهای سالنی چون بعد از بخور کارهایی مثل هیدرودرمی و استفاده از مواد رطوبت رسان انجام میشود می­توان زمان بخور راکاهش داد.

ماساژ در پوستهای خشک چون باعث افزایش گردش خون می­شود مفید است و بهتر است با کرمهای ماساژ با چربی بالا انجام شود.

در پوستهای خشک باید از ماسکهای هیدراتانت (آبرسان) استفاده کرد.

در افراد با پوست خشک مواد آرایشی با پایة چربی (کرم پودر حاوی چربی بالا) توصیه می­شود و مواد آرایشی با پایه پودر (پنکیک) و با پایة آب توصیه نمی­شود.و همواره از لوازم آرايش ملايم فاقد الكل استفاده كنيد.

پوست نرمال و مراقبت از آن

در مراقبت از پوست نرمال همیشه باید این را مد نظر داشت که با دست کاری­های بی مورد و استفاده از شوینده­های قوی و نامناسب پوست را خشک نکنیم . از ضدآفتاب مناسب استفاده نماییم و در صورت لزوم مثلاً در زمستانها با استفاده از یک مرطوب کننده مانع خشک شدن پوست شویم.    هر پوستی از هر جنسی که باشد احتیاج به چند آیتم دارد. پاک کننده مناسب، مرطوب کننده مناسب و ضد آفتاب. در سنین بالاتر هم ضد چروک متناسب با پوست. این حداقل مراقبتی است که می توانیم از پوستمان انجام بدهیم. روزي دوبـارصـورت خـودرابا شوينده هاي مـلايم شستشو داده و از مرطوب كننده استفاده كنيد.

پوست مختلط و مراقبت از آن

نحوه مراقبت هم، باید مختلط باشد . به عنوان مثال در گونه­ها استفاده از مرطوب کننده الزامی است و یا در ناحیةT.zone باید پاکسازی بیشتر صورت پذیرد . به این افراد توصیه می­شود که از ضد آفتاب بدون چربی (oil free) استفاده نمایند اما حتماً در ناحیة گونه­ها قبل از ضد آفتاب باید به حد کافی از مرطوب کننده استفاده نمود. صورت خود را روزي 2 مرتبه با شوينده هاي ملايم شستشو دهيد،گلاب براي طراوت پوست بسيار موثر است.

پوست حساس:

تمام پوستهای گفته شده ممکن است حساس باشند . اینها به هر عامل خارجی مثل محصولات مختلف آب و هوای مختلف ، عکس­ العمل نشان می­دهند و در نهایت به سمت خشکی می­روند.  به آسانی تحریک می گردد و ایجاد خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی در پوست می شود. گهگاهی جوش می زند.

ساختمان پوست

پوست، وسيعترين عضو زنده بدن، درحقيقت يكي از پيچيده ترين، جالبترين و پركارترين اعضاء نيز به شمار مي آيد. دستاوردها و تحقيقات انجام شده در زمينه شناخت ساختار و عملكرد پوست در بدن طي دهه گذشته از مجموعه مطالعات دو قرن اخير بيشتر و مؤثرتر بوده است.

وظایف پوست

 1. بدن را در مقابل آسيبهاي مكانيكي، حرارت وتابش شديد نور محافظت مي كند.
 2. از نفوذ مواد شيميايي و ورود ميكروبها و ميكرو ارگانيسمها به بدن جلوگيري مي نمايد.
 3. برخي از مواد مضر حاصل از فعاليتهاي متابوليسمي در سيستم گوارشي و كبد را دفع مي كند.
 4. هورمونها و آنزيمها را درداخل بدن حفظ مي كند.
 5. به عنوان يك عضو لامسه خارجي، پيامهاي حسي را از طريق اعصاب به مغز و مراكز عصبي منتقل مي كند .
 6. به کمک سلولهای لانگرهانس، نقش مهمی را در سیستم ایمنی بدن ایفا می نماید.

اجزاء و ساختمان پوست 

اجزاء و ساختمان پوست:

در هر اينچ مربع از پوست، با ضخامت متغير بين 1 تا 4 ميليمتر، اجزاي متعددي را مي توان مشاهده نمود كه با تعداد شگفت آوري در كنار هم به ايفاي نقش خود مي پردازند. 650 غده مترشحه عرق، 65 فوليكول مو، 19 يارد مويرگهاي ظريف خوني، هزاران سلول لامسه، پايانه عصبي و سلولهاي لانگرهانس در هر اينچ مربع از پوست در كنار هم قرار دارند كه علاوه بر آنها سلولهاي ملانوسيت و آنزيمهاي تيروزيناز (سازنده ملانين) را نيز بايد اضافه نمود .

به طور كلي دو نوع غده در داخل پوست وجود دارند:

 1. غدد مترشحه چربي
 2. غدد مترشحه عرق

 

معمولاً دهانه هر كدام از غدد چربي به يك فوليكول مو باز مي شود، اما در بعضي از موارد در پاي هر فوليكول مو چند غده چربي وجود دارد كه سبب تجمع چربي يا Sebum بر روي پوست مي گردد.

غدد عرق عميقاً در داخل لايه هاي زيرين پوست (درم) به صورت پايانه هاي فنري شكل ريشه دوانده اند كه توسط يك لوله تو خالي جهت دفع عرق از لايه هاي بالاتر (اپيدرم) عبور كرده و دهانه كوچك آن در سطح پوست باز مي شود .

شايان ذكر است تعريق سبب پاكسازي پوست كه همانا خروج آلودگيها از خلال دهانه كوچك مزبور مي باشد، نمي گردد.

لایه های پوست

سطح پوست از تجمع سلولهاي مرده تشكيل شده است. زير اين سطح، سه لايه جداگانه بسيار نازك به شرح ذيل وجود دارند :

 • اپيدرم
 • درم
 • هیپودرم

اپیدرم

اپيدرم كه ضخامتش از 0.04 تا 1.6 ميلي متر متغير مي باشد، لايه مهمي است. سلولهاي لانگرهانس كه ايمني پوست را برعهده دارد، ملانوسيتها و آنزيم تيروزيناز كه عهده دار توليد رنگدانه هاي ملانين و تنظيم رنگ پوست است، در اين لايه قرار دارند.

محصولات آرايشي و بهداشتي نظير پاك كننده ها، لايه بردارها، ترميم كنند ه ها يا مرطوب كننده ها نيز بر اين لايه تاثير مي گذارد .

 • اپيدرم مسئول زيبايي و شادابي ظاهري پوست است .
 • پوست را در مقابل خشك شدن ( از دست دادن رطوبت )، نفوذ مواد شيميايي مضر و ميكروبها حفاظت مي نمايد.
 • اپيدرم يك لايه فعال متابوليكي است كه سنتز چربيها ( ليپيدها ) را برعهده دارد .
 • اولين سد دفاعي در مقابل حمله مواد اكسيد كننده در بدن به شمـار مي رود.
 • عوامـل مقـابله كننـده با راديـكالـهاي آزاد نظـيـر ويـتامـينE ،C و Superoxide Dismutase در اين لايه قرار دارند.
 • قابليت نگهداري مقادير متنابهي از سراميدها و Glycosaminoglycans را دارا مي باشد.

اپيدرم حاوي مقدار زيادي آب است. هرچه بدن جوانتر باشد، آب بيشتري در پوست وجود دارد. با افزايش سن ظرفيت نگهداري آب در پوست كاهش مي يابد و در نتيجه پوست به سمت خشك و چروك شدن متمايل مي گردد .

اپيدرم، علاوه بر اين، اولين سد دفاعي بدن در مقابل هجوم ميكروبي محيط اطراف بدن به شمار مي آيد.

در سطوح تحـتاني لايه اپيـدرم، سلولـها از طريق تقسيم ميتـوزي، تكثير مي يابند. هر سلول، با حفظ سلول والد توانايي توليد يك سلول جديد را نيز دارا مي باشد. سلول جوانتـر در جاي خـود باقي مانده و سلول پيـرتر از لايـه هاي اپيدرم رد شده و به سطح مي رسد. اين سلولها ضمن حركت خود به سطوح بالاتر با ماده اي به نام كراتين پر مي شوند و آب و چربي خود را از دست مي دهند. فسفوليپيد موجود در آنها به گليكـوليپيد، كلستـرول و سراميدها تبديل مي شود و در پايان حركت به صورت لايه اي از سلولهاي مرده روي سطح پوست قرار مي گيرند.

از سوي ديگر سلولهاي جايگزين، سلولهايي بزرگ، جوان و نرم هستند كه حاوي مقدار زيادي آب مي باشند. با افزايش سن، اين لايه نازك شده و نگهداري رطوبت را براي پوست دچار مشكل مي كند .

سراميدها يك نقش حياتي در قابليت نگهداري رطوبت توسط پوست بازي مي كنند كه اين مسئله مي تواند در سنين كهولت و نيز در مقابل تابش مستقيم خورشيد، پوست را محافظت نمايد .

در لايه اپيدرم يك عامل مرطوب كننده طبيعي به نام NMF وجود دارد. تماس طولاني مدت با مواد پاك كننـده قوي و تغيير شرايط آب و هوايي مي تواند به كاهش ميزان NMF منجر شده و پوست را شكننده و خشك كند .

براي پوستهاي مسن و آسيب ديده، میکرودرم ابریژن و یا موادي نظير آلفا هيدروكسي اسيدهاAHA ، مي تواند ظاهرسالمتر و شادابتري به آن ببخشد.

اپیدرم خود از 4تا 5 لایه تشکیل شده است که عبارتند از :

1-     لایه شاخی

2-     لایه شفاف

3-     لایه دانه ای

4-     لایه خاردار

5-     لایه زاینده

درم

لايه دوم يا درم 5 تا 7 برابر ضخيم تر از اپيدرم است و به وسيله يك غشاء پيوندي پايه به آن متصل شده است .

درم از يك غشاء ضخيم ارتباطي تشكيل شده است كه در حقيقت شبكه بهم بافته اي است از مويرگهاي خوني و لنفي، رشته ها وپايانه هاي عصبي وحسي، كلاژن و فيبرهاي پروتئيني الاستيني كه وظيفه آنها نگهداري و حفظ رشته هاي عصبي مي باشد. فوليكول هاي مو، مويرگهاي خوني، غده هاي چربي و عرق نيز در اين لايه قرار دارند. وظيفه اصلي اين لايه حفظ استحكام و ارتجاع پوست مي باشد .

 • اپيدرم را به كمك شبكه وسيع و ظريف مويرگهاي خوني خود، تغذيه مي كند .
 • به كمك شبكه محكمي از كلاژن و رشته هاي پروتئيني الاستين، سبب استحكام بافت پوست مي شود .
 • خاصيت ارتجاعي و كشساني پوست را تامين مي كند .
 • به عنوان يك منبع ذخيره آب عمل مي كند .
 • پوست را در مقابل آسيـبهاي مكانيكي محافظت مي كند .
 • نقش مهمي به عنوان يك گيرنده حسي ويك تنظيم كننده داخلي بازي مي كند.

هیپودرم

هيپودرم، سومين و آخرين لايه پوست، پوست را به بافتهاي ماهيچه اي متصل مي نمايد .

اين لايه به دليل فراواني سلولهاي چربي، خاصيت ارتجاعي بسيار داشته و به عنوان ضربه گير (مثل عملكرد فنرها در اتومبيل) عمل مي كند. ضربه گيري اين لايه، نقش بسيار مهمي در حفظ و نگهداري مويرگهاي خوني و پايانه هاي عصبي دارد.

 

اطلاعات فوق بخشی از دوره درجه ۱ آرایشگری مردانه است که در آموزشگاه عسر مو تدریس می‌شود و در انتها شما مدرک معتبر سازمان فنی و حرفه‌ای هم دریافت خواهید کرد.

 

 

 

 جامع‌ترین دوره آموزش آرایشگری مردانه 

دوره جامع آرایشگری

دوره جامع آموزش آرایشگری مردانه      فقط در آموزشگاه عصر مو  

با عصر مو همیشه بروز هستید 

education

click     شبکه آموزشی رایگان!  

می‌خواهم حرفه‌ای شوم

آموزشگاه آرایشگری مردانه در تهران

آرایشگر حرفه ای     همین الان کلیک کنید!  

آخرین مقالات رایگان آموزشی عصر مو

آموزش آرایشگری مردانه

آموزش حرفه ای محو کردن مو

hairstyle

۹۷ مدل موی محبوب جهانی در سال ۲۰۲۰

men makeup

آموزش گریم داماد

 

   مشاهده همه مقالات  آرایشگر حرفه ای   

در عصر مو بیشتر و بهتر یاد میگیرید

 

hamayesh1

همایش های برگزار شده

certify

مدارک و تقدیرنامه ها

successful

هنرجویان موفق عصر مو

هنرجویان آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو چه می‌گویند ؟

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای

مدارک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای

تضمین کیفیت آموزش

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای

اساتید با تجربه