09129739195 icon phone
02186036219 icon phone

 

 مقالات آموزشی آموزشگاه آرایشگری عصر مو

این مقالات رایگان است و همیشه رایگان خواهد بود. امیدواریم که جهت آموزش آرایشگری مردانه به شما عزیزان کمکی کرده باشد.

مبدأ و سرچشمه آرایشگری

آرایشگری

آرایشگری را می‌توان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مشاغل در دنیا توصیف کرد. زمین‌شناسان ابزار بسیار ساده کوتاه کردن و اصلاح که از سنگ‌ها و استخوان‌های تیز شده درست شده بودند را پیدا کرده‌اند که این نشان می‌دهد که اصلاح و کوتاه کردن مو به سی هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. مصری‌ها اولین افرادی بودند که ابزار و روش‌هایی که امروزه ما در آرایشگری می‌بینیم را توسعه دادند. کاوش و جستجوی اهرام مصر باعث شد تعداد زیادی شانه و ابزار اصلاح همچون تیغ ساخته شده از مس و برنز از زیر خاک بیرون آورده شوند، ابزاری که توسط مصری‌ها تقریبا 6 هزار سال پیش استفاده می‌شدند.

کلمه آرایشگر از کلمه لاتین Barba به معنای ریش گرفته شده است. بسیاری از مهارت‌های آرایشگری به خاطر اهمیت ریش در زمان‌های گذشته توسعه یافتند. ریش اغلب به عنوان نشان خرد، قدرت و مردانگی در نظر گرفته می‌شد. ریش مردان در بسیاری از مذاهب و ادیان در زمان‌های مختلف و همچنین امروزه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

 

آرایشگری در زمان‌های باستان

خدمات سازماندهی شده آرایشگری به 1500 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. در مصر باستان اکثر مردها موس صورت و سر خود را از ته اصلاح می‌کردند که نشانی بود از جایگاه اجتماعی آنها. آرایشگر مشتریان خود را در خیابان ها ملاقات می‌کرد، جایی که مشتری جلوی آرایشگر زانو می‌زد و همه ی عابرین کار را می‌دیدند.

 

آرایشگری در خیابان

اگرچه تراشیدن و اصلاح مو در مصر باستان رایج بود اما در دیگر کشورها تا حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد رایج و همگانی نشد در حالی که تا آن زمان آرایشگری و پیرایشگری به هنری پیشرفته مبدل شده بود.

در یونان باستان مردان ثروتمند معمولاً موهای خود را توسط خدمتکاران خود کوتاه می کردند و مدل می‌دادند اما اکثر  اعضای طبقه های فقیر همچنان موهای بلند و ریشهای بلند داشتند. حدود ۳۳۵ سال قبل از میلاد اسکندر مقدونی حاکم یونان در آن زمان باعث تسریع تراشیدن ریش و اصلاح و ترویج آن شد.

زمانی که به ارتش خود دستور داد تا ریش های خود را بتراشند این به عنوان یک استراتژی بود تا تاکتیک دشمنان خود پارس ها (ایرانیان) را شکستند چراکه آنها در طول مبارزه ریش‌های سربازان یونانی را می‌گرفتند اسکندر مقدونی خودش صورت اصلاح شده و تراشیده ای داشت که در آن زمان غیر معمول بود چرا که اکثر حاکمان ریش های بلند داشتند این همچنین باعث شد مردهایی که اسکندر را ستایش می کردند به اصلاح و تراشیدن ریش‌های خود روی بیاورند.

 

آرایشگری

در رم تا حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد خدمات آرایشگری برای جمعیت کلی مردم در دسترس بود برده ها همچنان مجبور بودند ریش و موی سر خود را بلند نگه دارند که نشانی باشد از جایگاه اجتماعی پایین آنها اما مردان دیگر به آرایشگاه می‌رفتند مردان رومی در اکثر مواقع صورت های تراشیده ای داشتند به همین خاطر آرایشگاه ها اغلب رفت و آمد زیادی داشتند و حتی از آنجا به عنوان محلی برای دیدار و ملاقات افراد استفاده میشد و از آنجا به عنوان مکانی خوب برای صحبت راجع به شایعات محلی یاد می‌شد. در آن زمان آرایشگران رومی به عنوان دلاک شناخته می‌شدند که از یک کلمه لاتین به معنای تراشیدن گرفته می‌شد.

با توجه به این تاریخ آرایشگران همچنین امروزه برخی مواقع به عنوان هنرمند شناخته می‌شوند. بسیاری از آرایشگران رومی از ثروت و جایگاه قابل توجه در جامعه رومی به خاطر موفقیت این آرایشگاه های قدیمی لذت می‌بردند.

 

 

آرایشگران جراح

تا قرون وسطی خدمات آرایشگری همگی در انگلستان و در اکثر اروپا تثبیت شده بودند اما آرایشگران تنها کار کوتاه کردن و اصلاح مو را انجام نمی‌دادند این آرایشگران اولیه و قدیمی آغازگران بسیاری از معالجات پزشکی بودند که به آنها آرایشگران جراح می‌گفتند زیرا آنها باعث توسعه آرایشگری و جراحی شدند و به طور معمول کارهایی از قبیل حجامت، جراحی های ساده و بخیه زدن زخم ها را انجام می دادند همچنین امکان داشت که آن را بکشند یک عمل ساده دندانپزشکی بود.

 

 

علامت آرایشگری

علامت قدیمی آرایشگری با طرح راه راه سفید و قرمز به عنوان نمادی از آرایشگران جراح و کار آنها در حجامت شناخته می‌شود.

علامت آرایشگری

حجامت در واقع بریدن یکی از رگهای دست بیمار برای خروج خون کثیف و آلوده بود. بسیاری از بیماری های مزمن تصور می شد که به خاطر خون آلوده باشد که گاهن گفته می‌شد که این خون آلوده تحت تأثیر روح شیطان است. دیگران همچون یونانی های باستان باور داشتند که بدن انسان به تعادلی مناسب از تمام مایعاتی که درونش است نیاز دارد هر جا که این تعادل به هم بخورد بیماری نتیجه اش میشود.اگرچه باور عمومی بر این بود که بین بردن این خون آلوده یا خون غیر متعادل باعث بهبود سریع می شود اما این عمل عنوان یک درمان موفق در نظر گرفته نمی‌شود بر خلاف آن فهم غلط علت آلودگی و نیاز به بهداشت خودش باعث پیشرفت آلودگی در محل بریدگی بدن می شود و این نیز منتج به دیگر بیماری های جدی می شد. زالوها همچنین به طور گسترده برای اهداف پزشکی و همینطور توسط برخی آرایشگران استفاده می‌شدند.

 

سلامت و امنیت

حجامت استفاده از زالو بسیار خطرناک و فقط باید توسط افراد دارای صلاحیت و حرفه ای در حوزه پزشکی انجام شود.

 

عکسی تاریخی از حجامت!

اخیراً کشف شد که برخی شرایط پزشکی می‌توانند با از بین بردن خون بهبود یابد و در طول قرن بیستم متخصصان پزشکی شروع به استفاده از زالو برای تحریک حرکت خون در رگ ها جایی که بی حرکت بود کردند.  شاید استفاده امروزی از زالو نشان می دهد که آن آرایشگران اولیه و قدیمی آنقدرها هم اشتباه نمی‌کردند.

 

در زمانی که این نوارها در بیرون از آرایشگاه آویزان و در حال خشک شدن بودند با آمدن نسیم امروزه در نماد و علامت آرایشگاه در می آمدند. آرایشگرها همچنین راه راه آبی در علامت خود دارد برخی دیگر هم کاسه ای کوچک در زیر این نماد و علامت دارند. در این مورد گفته می‌شود که این نماد نشانگر تیرکی است که بیمار در طول حجامت در دستش می گرفت.

 

خطوط راه راه آبی نمایانگر خون در رگ هاست خطوط راه راه قرمز نشانگر خون شاهرگ هاست شاه را به هیچ وجه نباید خورده شود اما بعضی اوقات اشتباهاً بریده می شود و این نشان می‌دهد که چقدر این نوع درمان پر خطر بوده است کاسه زیر گفته می شود که نشانگر کاسه ایست که برای جمع‌آوری خون بیمار استفاده می‌شده است در واقعیت بیشتر احتمال می‌رود که این کاسه برای جمع کردن کف صابون در هنگام تراشیدن و اصلاح صورت بوده باشد.

 

در طول قرن سیزدهم شرکت آرایشگری لندن تاسیس شد توانمندی و مراقبت از حرفه ای آرایشگری کمک کند در طی چند سال بر خیابان جراح به کار جراحی علاقمند شدند و اتحادیه شرکت جهان را شکل دادند در اواسط قرن پانزدهم پس از سالها عدم توافق شاه هنری هشتم انگلستان قانونی را تصویب کرد که آرایشگران و جراحان را تحت یک صنف و شرکت قرار می‌داد.

بر طبق این قانون آرایشگران از انجام عملیات جراحی منع شده بودند، اگرچه می‌توانستند همچنان کار حجامت و کشیدن دندان را انجام دهد و جراحان در طرف دیگر از انجام کارهای آرایشگری و خدمات اصلاح منع شدند.

آرایشگر و جراح برای بیش از  پانصد سال در یک حرفه شریک بودند تا اینکه در سال ۱۷۴۵ نهایتاً از یکدیگر جدا شدند شاه جرج دوم انگلستان قانونی را تصویب کرد که طی آن آرایشگران و جراحان به دو صنف جداگانه تقسیم شدند. شرکت آرایشگران worshipful تشکیل شد و آرایشگران دیگر از اسم جراح آرایشگر استفاده نکردند. از آن زمان به بعد آنها هیجگونه خدمات پزشکی انجام نداده‌اند. در واقع انجام این کار برای آرایشگران غیرقانونی است اما هنوز هم امروزه در برخی خیابانها همچنان علامت راه راه قرمز و سفید را که نمادی از گذشته ی مهم، متنوع و دراز آرایشگران است می بینید.

 

خدمات غیرمعمول آرایشگاه

در زمان گذشته آرایشگران همچنین برای انجام دیگر خدمات غیرمعمول شناخته می‌شدند. خدماتی همچون تعمیرکردن چترها، فرکردن مو و این اوخر هم برخی آرایشگرها خدمات بندانداختن را انجام داده‎اند.

تعمیرات چتر کمتر رایج بود و اغلب در خود آرایشگاههای نزدیک مراکز شلوغ ترابری و حمل و نقل انجام می شد. مراکزی مثل ایستکاه قطار و اتوبوس که در آن مسافران به طور مبرم به چتر نیاز داشتند. از طرف دیگر بسیاری از آرایشگاه های قدیمی زمانی خدمات مربوط به فر کردن مو را انجام می‌دادند.

 

حرارت دادن مو شامل استفاده از یک شمع مومی روشن یا تجهیزات برقی حرارت دادن برای حرارت دادن انتهای موها بعد از کوتاه‌ کردن می‌شد (اکثر آرایشگران از شمع مومی روشن استفاده می‌کردند) در آن زمان تصور میشد که حرارت دادن مو برای جلوگیری از خون‌ریزی مو است چرا که بر این باور بودند که زندگی (جان) مو از انتهای باز مو بعد از کوتاه کردن خارج می‌شود، درحالی که امروزه می‌دانیم که این درست نیست، با این وجود معلوم شد که حرارت دادن به کاهش شکافتن و دو نیم شدن دم موها کمک می‌کند چرا که سلول‌هایی که موها را به وجود می‌آورند توسط گرما با هم ترکیب می‌شدند و کم‌تر احتمال می‌رفت که از هم جدا شوند.

 

خدمات حرارت دادن نیازمند مراقبت بسیار زیادی می‌بود تا از آسیب به مو یا سوختگی آرایشگر و مشتری جلوگیری شود. یک بررسی و چک کلی قبل از شروع کار انجام می‌شد تا مطمئن شوند که مشتری هیچ چیز قابل اشتعالی به موی خود نزده باشد. موادی همچون اسپری مو، چرا که این مواد می‌توانستند سریعا جرقه زده و آتش بگیرند و باعث آسیب جدی شوند. آرایشگر هم می‌بایست اطمینان حاصل کند که خودش چیز قابل اشتعالی به موی خود نزده است. دیگر مواد قابل اشتعال همچنین دور از محل انجام کار نگهداری می‌شدند، به طور مثال اسپری مو نمی‌توانست در نزدیکی آرایشگر استفاده شود. فرآیند حرارت دادن شبیه به سیستم بخش بندی کردن در کوتاه کردن مو بود. در پایان کار کوتاه کردن مو آرایشگر دوباره قسمت‌های مو را همچون کوتاه کردن لایه‌های یک یونیفرم می‌گیرد، برای مثال با زاویه 90 درجه به سمت سر. یک شانه دم باریک یا در برخی مواقع نوک تیز شمع مومی برای بلند کردن قسمتی از مو استفاده می‌شد که به دست دیگر منتقل می‌شد و نگهداشته می‌شد درحالیکه در همین زمان شعله شمع با سرعت در طول انتهای موها حرکت داده می‌شد.

 

این عمل در اطراف موی سر انجام می‌شد و زمانیکه کار تمام می‌شد مو با توجه به نیاز مشتری با استفاده از محصولاتی پیرایش می‌شد. در موهای بلندتر، موهای پریشان و به هم ریخته و سوخته توسط روش پیچ دار یا صاف از بین می‌رفتند.

حرارت دادن همچنین برای از بین بردن مو در بینی و گوش‌های مشتریان در آرایشگاه‌ استفاده می‌شد، چرا که شعله می‌توانست به سرعت وارد این قسمت‌ها شود. در برخی کشورها همچون ترکیه، آرایشگران هنوز هم از این روش برای این منظور استفاده می‌کنند. اما در اکثر آرایگشاه‌ها حرارت دادن مو با شمع مومی روشن دیگر انجام نمی‌شود، زیرا خطرات زیادی دارد. در طی سال‌های گذشته قیچی‌های حرارتی برقی برای بهره بردن از فواید حرارت دادن مو بدون نیاز به استفاده از شعله مستقیم در دسترس و موجود هستند.

 

آرایشگری 

به جز لبه‌های مخصوص کوتاه کردن دیگر قسمت‌های قیچی با عایق پوشانیده شده تا از پوست آرایشگر و مشتری مراقبت شود و از یک کامپیوتر کوچک برای حفظ دمای مناسب برای ضخامت متفاوت موها در این قیچی‌ها استفاده می‌شود.

اخیرا بند انداختن رایج شده است. بند انداختن یک روش برای از بین بردن مو است همچون موچین که موها را می‌کند. بند انداختن در اصل از آسیا سرچشمه می‌گیرد، جایی که به عنوان یک عمل پیرایشگری و زیبایی در خانواده‌ها روی مرد و زن انجام می‌شود. بند انداختن بعدها بیشتر به طور گسترده موجود بود و به عنوان یک درمان توسط برخی درمان‌شناسان زیبایی پیشنهاد می‌شد.

این عمل با استفاده از نخ و پیچاندن آن در بین انگشت اول و انگشت شصت در هر دست انجام می‌شود. فشار در این نخ‌ها در نقطه‌ای که از آن عبور می‌کند و به هم می‌رسند با پیچاندن نخ به وجود می‌آید. این فشار یک تأثیر چسباننده بین نخ‌ها به وجود می‌آورد که باعث کندن موها می‌شود. این روش به از بین بردن آسان و بی زحمت موهای نرم کمک می‌کند، اما به طور ویژه در اطراف ابروها، پا زلفی‌ها، روی گوش‌ها و پشت گردن استفاده می‌شود.

۹ پیشنهاد مهم برای مراقبت از موها در فصل بهار

۹ پیشنهاد مهم برای مراقبت از موها در فصل بهار

 

۱- بگذارید بهار مراقب موهایتان باشد

بیشتر مردم جهان بسیار مشتاقانه منتظر فصل بهار هستند. هوای گرم تر، نور خورشید و فعالیت های بسیاری که می توانید آن ها را بیرون از منزل انجام دهید، همگی باعث شده که مردم بی صبرانه منتظر این تغییر باشند.

فصل بهار به اینها خلاصه نمیشود، بلکه می توان گفت که موهای شما به آب و هوای تازه بهار واکنش نشان می دهد. با به یاد داشتن نکات مراقب درست شما می توانید خاطر نشان کنید که به راحتی ظاهر شما از زمستان به بهار وارد می شود و کسی این تغییر را حس نخواهد کرد.

۲- در این فصل انتظار رشد بیشتر را داشته باشید

بسیاری از متخصصان معتقدند که با افزایش میزان نور خورشیدی که در فصل بهار به موهایتان تابیده می شود، میزان رشد موها نیز به همان میزان افزایش پیدا می کند. با توجه به این تغییر بزرگ، بسیاری از مراحل آماده سازی و مراقبت از مو برای شما تغییر خواهند کرد.

در ابتدا، اگه شما موهای خودتان را رنگ می نمایید، باید در ذهن خود داشته باشید که در ابتدای بهار ممکن است بیشتر از قبل این کار را انجام دهید تا ریشه های مویتان قابل رویت نباشند، به علت این که رشد موهایتان از سایر فصل ها بیشتر خواهد بود. به علت رشد بیشتر موهایتان در فصل بهار، شاید بهتر باشد یکبار بیشتر سراغ آرایشگر خود بروید. هر چند ممکن است تغییر در موهایتان به صورت زیاد نباشد.

۳- چیزی که میخورید تاثیر مستقیمی بر روی میزان رشد مو هایتان دارد

راه های طبیعی بسیار زیادی برای تقویت موها برای رشد بیشتر وجود دارد، یکی از آن ها اضافه کردن ویتامین های مربوط به رشد مو در رژیم غذاییتان است. با انجام این کار نه تنها سالم تر خواهید بود، بلکه موهایتان نیز رشد قابل توجهی خواهند کرد.

۴- بگذارید بهار موهایتان را خشک کند

در فصل زمستان، خارج شدن از منزل با موهای خیس، نه تنها کار بسیار خطرناکی به علت آسیب های بی شماری به موهای شما می باشد بلکه روی تصویر حرفه ای شما اثر بدی میگذارد. وقتی سر و کله ی فصل بهار پیدا میشود، شما این فرصت را میابید که به صورت طبیعی تری موهای خود را خشک نمایید.

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو

 

اگر هم نمیتوانید موهایتان را به صورت طبیعی خشک کنید، میتوانید از سشوار برای خشک کردن بیشتر و بهتر موهایتان استفاده کنید. هرچند، خشک کردن موها با سشوار به صورت ناشیانه باعث بروز صدماتی به موها میشود، پس اینکار را درست و با دقت انجام دهید.

۵- بهار را با یک اصلاح آغاز نمایید

سرما و خشکی هوا در فصل زمستان باعث آسیب های بسیاری به موهایتان میشود، پس بهتر است با شروع فصل بهار به آرایشگاه بروید و با کوتاه کردن و تمیز کردن موهای خود، شروع بسیار خوبی را با مدل مویی جدید تجربه کنید. برای اینکار حتما لازم نیست که خیلی موهایتان را کوتاه کنید، مگر اینکه هدفتان این باشد، بلکه اصلاح کردن موهای خود برای خلاص شدن از شر نوک موها، قسمتی که بیشترین آسیب را دیده اند، باعث میشود موهایتان بسیار سرحال شوند. با اینکار موهایتان بسیار سود میبرند: ظاهرتان بهتر میشود، موها ضخیم تر و براق تر به نظر میرسند و قسمت های آسیب دیده حدف میشوند.

۶- شامپو و نرم کننده خود را عوض کنید

همانطور که در فصل زمستان لباس های متفاوتی میپوشیم و با تغییر فصل به لباس های خنک تر و سبک رو می آوریم، در فصل بهار بهتر است که شامپو و نرم کننده خود را نیز عوض کنیم. استفاده از مرطوب کننده های مو در فصل زمستان شاید لازم باشد اما استفاده از آن ها در فصل بهار ضروری نیست. ممکن است در شامپوی فعلی شما، رطوبت زیادی اضافه شده باشد که با رسیدن فصل بهار و آب و های مرطوبش، باعث شود که موهایتان رطوبت خیلی زیادی را جذب کند، پیشنهاد ما این است که موهایتان را با شامپو های معمولی بشورید تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

نکته بعدی که در ذهن خود نگهدارید این است که پس از استفاده مکرر از شامپو های و محصولات مربوط به مو، مو های شما به این محصولات عادت کرده و دیگر تاثیر خاصی از آن ها نمی گیرند. با تغییر دادن خرید خود از این محصولات به محصولات دیگر، موهای شما استفاده بیشتری از این محصولات کرده و بهتر از قبل به نظر خواهند رسید.

۷- رنگ های طبیعی تر را در نظر بگیرید

همینطور که روز ها بلندتر می شوند. خوب است که رنگ موهایتان را در نظر بگیرید. اگر مو هایتان را رنگ میکنید، مسلما به رنگ های طبیعی تر فکر خواهید کرد. برای مدل مویتان در فصل بهار با آرایشگر خود درمیان بگذارید که از رنگ های طبیعی تر استفاده کنید آن ها با تکنیک های خاصی این کار را برایتان انجام می دهند.  با اینکار برای فصل تابستان آماده تر میشوید و هم در وقت و هم در استفاده از پول خود صرفه جویی کرده ید. این تکنیک ها به گونه ای است که با هر رنگ مویی کار میکند و مو ها را کمی روشن تر میکند، به صورتی که این اختلاف رنگ خیلی زیاد و تند نباشد.

۸- در روزهای بارانی کنترل موهای خود را به دست بگیرید.

باران های ماه آپریل (اردیبهشت) شاید باعث شوند گل ها سر از خاک دربیاورند، اما به احتمال خیلی زیاد مو هایتان را نیز خراب میکند. با داشتن یک آرایشگر خوب و آماده میتوانید کاری کنید که رطوبت به موهایتان کمتر جذب بشود تا از این قسمت منفی ماه بارانی جان سالم به در ببرید. بستن موهایتان راه دیگری است که به عدم خراب شدن موهایتان کمک بسیار خوبی میکند، همچنین استفاده کمتر از محصولات مخصوص مو که عکس العمل خوبی نسبت به رطوبت نشان نمیدهند. حتی بافتن مو ها هم از آنها در برابر  رطوبت حفاظت میکند.

آموزشگاه آرایشگری مردانه

و در نهایت اگر شانس با شما همراه نبود و موهایتان خیس و در هم شدند، به یاد داشته باشید که با شانه میتوانید آن را باز کرده برس زدن موهای خیس در فصل بهار باعث صدمه زدن به موهایتان میشود. این در حالی است که شانه نه تنها باعث صدمه به موهایتان نمیشود، موهای در هم رفته را به راحتی خارج کرده و این کار را بدون تحمل هیچ دردی انجام میدهید.

۹- با گره خوردن مو مبارزه کنید.

به خاطر داشته باشید که فقط باران های اردیبهشت باعث گره خوردن مویتان نمیشود، بلکه افزایش شدید و مستمر رطوبت در این فصل نیز باعث این اتفاق هستند. تغییر شدید این رطوبت از ماههای خشک زمستان به ماه های مرطوب بهار باعث این گره ها حتی در آفتابی ترین روزها میشود.

استفاده از محلول هایی که به گره نخوردن موها کمک میکند، پیشنهادیست که ما برای شما داریم. فقط کافی است این محلول را روی موهای مرطوبتان بگذارید و دیگر نگران نخواهید بود.

برای جلوگیری از چرب نشان دادن موهایتان، محلول را فقط از میانه سر تا نوک سر استفاده نمایید. همچنین اسپری های ضد رطوبتی وجود دارند که شما با استفاده از آن ها میتوانید موهای خود را کنترل کنید. موهای خود را نزدیک ریشه ها اسپری نمایید و مراقب باشید که زیاد مصرف نکنید. این اسپری ها را میتوانید همراه خود به سر کار ببرید، تا در میانه روز بتوانید ظاهر خود را همانند روز آراسته نگه دارید، در زمان نهار یا ... .

روغن نارگیل هم می تواند به رشد موهایتان کمک چشم گیری بنماید. به هر حال، شما باید سعی کنید در روز های مرطوب بتوانید موهای خود را به بهترین و طبیعی ترین حالت خود برسانید، اما با موهای خود نجنگید.

از موهایتان در فصل بهار لذت ببرید.

بهترین راهی که می توانید از فصل بهار لذت ببرید، پذیرفتن چالش هایی است که فصل بهار به همراه دارد. درست است که سخت های بسیاری از قبیل رطوبت بسیار زیاد و باران های مداوم دارد اما نکات مثبت بهار را فراموش نکنید! آفتاب زیبای خورشید، نسیم های خنک و فصلی که می توانید مداوما به بیرون از منزل بروید و از مناظر استفاده کنید.

با طبیعی نگه داشتن و مراقبت طبیعی از موهایتان، شما می توانید از مشکلاتی که به صورت طبیعی برای موهای بلند پیش می آید به راحتی و بدون هیچ دردسری جلوگیری کنید. بهار، فصلی نیست که موهای فرفری خود را بخواهید خیلی صاف نگهدارید کنید و صد در صد زمان آن نیست که بخواهید حجم موهای خود را افزایش دهید یا پیچ های خاصی به آن بدهید، باید موهایتان را در این فصل طبیعی نگهدارید.

خلاصه هر گاه بخواهید که حجم موهای خود را افزایش دهید، ضخامت موهایتان را بیشتر کنید و هر کار غیر طبییعی ای با موهای خود انجام دهید، فصل بهار به شما کمکی نمیکند.

 

امیدواریم با این پیشنهادات در فصل بهار با موهایی استثنایی بدرخشید. در صورت تمایل میتوانید مباحث بیشتری را در این زمینه در دوره درجه یک آموزش آرایشگری مردانه فرا بگیرید. آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو بروزترین آموزشگاه آرایشگری مردانه در ایران با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای اقدام به آموزش دوره های آرایشگری و انواع گریم نموده است. در ‍‍پایان هر کدام از دوره های آموزش آموزشگاه عصر مو مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای شما اعطاء می گردد.

۱۱ نکته طلایی در آموزش آرایشگری مردانه حرفه ای

هر شغلی، باید با توجه به اصول و قواعد و قانونی مربوط به همان حرفه انجام شود. مخصوصا اگر این حرفه، شغل پر ظرافت آرایشگری باشد. آرایشگری، آموختنی است و آموزش آرایشگری مردانه در بدو شروع کار، در آموزشگاه آرایشگری مردانه، به همین علت مورد توجه آرایشگران قرار گرفته است. آرایشگری، یعنی ایجاد یک اثر هنری، بر روی یک موجود زنده. همین موضوع باعث شده تا آرایشگری پر از حساسیت­ها و نکات طلایی باشد. در این مقاله قصد داریم به مبحثی بپردازیم که در زمینه آرایشگری، زیاد به آن پرداخته نشده است. این مقاله درباره نکات طلایی آموزش آرایشگری مردانه است. رعایت این نکات، شما را در تبدیل شدن به آرایشگر مردانه­ای موفق تبدیل خواهد کرد.

 آموزش آرایشگری مردانه

 

نکته 1 : پشت سر گذاشتن آموزش آرایشگری مردانه در یک آموزشگاه معتبر

اولین نکته در این مقاله، شاید کل نکات دیگر را مورد تاثیر قرار دهد. به عبارت دیگر، اگر این مرحله را به درستی انجام ندهید، تمام تلاش­های بعدی و نکات بعدی، بی­فایده خواهد بود. اولین نکته آموزش آرایشگری مردانه این است که آموزشگاه آرایشگری مردانه مناسبی را برای طی کردن دوره­های آرایشگری خود انتخاب کنید. این دوره­ها شما را با تمامی مراحل و عملیات مختلف آرایشگری مردانه، آشنا خواهد کرد. سعی کنید تمام دوره­ها را شرکت کنید تا در آینده، خدمات کامل­تری به مشتریان خود ارائه دهید. این موضوع را مدنظر قرار دهید که آموزش به صورت عملی و حضوری تحت نظر متخصصان این حرفه، به شما اعتماد به نفس بالاتری می­دهد و باعث می­شود شما مراحل و اصول کار هر یک از خدمات آرایشگاه مردانه را درست­تر و بهتر یاد بگیرید.

 

نکته 2 : انتخاب محیط مناسب

دومین نکته طلایی برای باز کردن یک آرایشگاه مردانه که در این مقاله از آموزش آرایشگری مردانه برای شما قرار داده­ایم، انتخاب محیط مناسب برای کار است. اگر می‌خواهید در سالن­های آرایشی مردانه، به صورت همکار، شروع به کار کنید، این انتخاب را با دقت انجام دهید. چرا که تغییر محیط کار، به معنی از دست دادن مشتری‌های بالقوه شما خواهد بود.

اگر می­خواهید خودتان یک سالن آرایشگاه مردانه داشته باشید، بهتر است به تمامی جوانب دقت کنید. یعنی، سالن آرایشگاه مردانه شما، مکان مناسبی داشته باشد. نام ماندگاری برای سالن آرایشگاه مردانه خود انتخاب کنید و به دکوراسیون آرایشگاه مردانه خود نیز اهمیت دهید. همه­ی این مسائل به رونق گرفتن کسب و کار شما، کمک خواهد کرد.

 

نکته 3 : توجه به شخصیت و معیارهای مشتری

یکی از نکاتی که باید از آموزش آرایشگری مردانه، یاد بگیرید این است که همه­­ی افرادی که به شما مراجعه می­کنند، یک طیف شخصیتی ثابت ندارند. درب آرایشگاه شما، به روی همه باز است. از مشتری بخواهید با حوصله برایتان توضیح دهد که چه خدماتی از شما انتظار دارد. آنگاه تمام سعی خود را بکنید تا بتوانید، نتیجه کار را به هدف مشتری نزدیک کنید. اگر پیشنهادی بهتر برای مشتری دارید، پیشنهادتان را با دادن اطلاعات و اثبات منطقی با او درمیان بگذارید.

برای مثال توضیح دهید که فکر نمی­کنید این رنگ مو برای او مناسب باشد. یا این که اگر از رنگ موی x برای موهای او استفاده کنید، او جوان­تر به نظر می­رسد. اگر مدل موی انتخابی مشتری، با معیارهای ظاهر صورت او همخوانی ندارد، مدل مویی نزدیک به مدل موی مشتری پیشنهاد داده و او را به خواسته­اش برسانید. مشتری­هایی که ریش و قیچی را دست شما می­دهند، مثل طلا می­مانند، در این صورت شما می­توانید از آنها به عنوان یک مدل زنده استفاده کنید. اگر کارتان را خوب انجام دهید، مشتری­های زیادی در پی آنها، به آرایشگاه مردانه شما خواهند آمد.

 آموزش آرایشگری مردانه

 

نکته 4 : توجه به ویژگی­های ظاهری مشتری

در آموزشگاه آرایشگری مردانه، درباره موضوعات ظاهری  افراد آموزش می­بینید. فرم چهره، رنگ پوست، ویژگی­های ظاهری گردن، رنگ مو، فرم ابرو و ... حقیقت این است که آموزش­هایی که در این زمینه داده ­می­شود برای همه یکسان است. جالب این است که با توجه به یکسان بودن آموزش آرایشگری مردانه در این زمینه، عملکرد کارآموزان در طول حرفه­ی کاریشان بسیار متفاوت است.

آیا علت این تفاوت عملکرد را می­دانید؟ علت این است که آرایشگران به این مسئله با دیدگاه متفاوتی برخورد می­کنند. بعضی سعی می­کنند این آموزش­های تئوری را در فعالیت­های عملی خود بکار گیرند. بعضی خود را به چالش نمی­کشند و فکر می­کنند هر مدل مویی یا رنگ مویی که مد بود و زیبا، برای همه­ی مشتری­ها جواب ­خواهد داد. انتخاب رنگ مو، حالت­دهی به مو، حالت­دهی به ریش و ابرو و ... را با توجه به ویژگی­های مشتری انجام ­دهید.

سعی کنید افراد با دیدن نتیجه کار شما، نظرات مثبتی ساطع کنند. برای مثال انتخاب یک رنگ موی روشن برای یک فرد با پوست تیره، انتخاب نادرستی است و باعث می­شود پوست صورت کدرتر به نظر بیاید. همین مورد ممکن است برای هر یک از خدمات شما، اتفاق بیفتد، انتخاب مدل مویی که برای یک صورت کشیده مناسب است، برای فرد دیگر مناسب نخواهد بود. انتخاب یک مدل ابرو، ممکن است فردی را جذاب و چهره­ی فرد دیگری را نخواستنی جلوه دهد.

 

نکته 5 : انتخاب ابزار آرایشگری مناسب و حرفه­ای

در انتخاب ابزار دقت کنید. ابزار مناسب در کار شما، هم سرعت عمل شما را افزایش خواهد داد، هم روی کیفیت کار، تاثیر می­گذارد. این که از ابتدا، یک ابزار یا وسیله­ی برقی را باکیفیت­تر و حرفه­ای تر بخرید، به تعویض یا خرید مجدد آن ترجیح داده می­شود. یکی از نکات طلایی که در آموزش آرایشگری مردانه، مورد توجه است، همین اهمیت دادن به ابزاری است که از آن در طول کار خود استفاده می­کنید.

 آموزش آرایشگری مردانه

نکته 6 : انتخاب محصولات آرایشگری مناسب و باکیفیت

در نکته شماره 6 آموزشگاه آرایشگری مردانه، درباره انتخاب ابزار باکیفیت گفتیم. آیا می­دانید مهم­تر از دقت در انتخاب ابزار، چه چیزی است؟ بله! انتخاب محصولات مناسب آرایشی باکیفیت و مناسب. تمامی محصولاتی که در پیرایش و آرایش مو، از آن استفاده می­کنید، باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که امتحان خودشان را پس داده­اند. انتخاب محصولاتی که برای رنگ کردن مو، فر، صافی و پاکسازی پوست ... استفاده می­کنید، نباید حساسیت­زا باشند. همچنین باید نتیجه موردنظری را که انتظار دارید، داشته باشند. این نکته طلایی، ضامن سلامتی و زیبایی مشتری­های شما خواهد بود.

 

نکته 7 : دادن اطلاعات درست به مشتری

نکته­ای دیگر که از آموزش آرایشگری مردانه برای شما آورده­ایم این است که درباره عملی که قرار است روی مو یا صورت مشتری پیاده کنید، به او اطلاعات بدهید. حتی اگر فکر می­کنید ممکن است از انجام آن کار صرف­نظر کند. برای مثال اگر فکر می­کنید رنگ کردن مو، فر کردن مو یا استفاده از یک ماسک صورت مناسب مشتری نیست و برای او ضرر دارد، او را مطلع کنید. این کار باعث می­­شود مشتری به شما اعتماد بیشتری پیدا کند و دیگران را نیز به سمت شما سوق دهد. در صورتی که اگر با انجام خدماتی، باعث آسیب رساندن به پوست و موی فردی شوید، یک مشتری مثبت را از دست می­دهید. نظر یک مشتری منفی، می­تواند آثار مخربی بر مشتری­های دیگر شما، وارد کند.

 

نکته 8 : به روز باشید

همواره به این نکته طلایی آموزش آرایشگری مردانه توجه داشته باشید که آرایشگری یک هنر ساکن نیست و هر روزه بر اساس مد، تغییر می­کند. خدمات خود را به روز رسانی کنید. قشر جوان، مهم‌ترین مشتریان از نظر رده سنی، محسوب می­شوند. اگر می­خواهید آنها را داشته باشید، خدمات خود را به روز نگه ­دارید.

 

نکته 9 : بهداشت! بهداشت! بهداشت

بله این نکته ساده، نیاز به تاکید بسیار دارد. مسائل بهداشتی یکی از مسائلی است که در آموزش آرایشگری مردانه، به آن توجه بسیار شده است. به تاکیدات دقت داشته باشید و از بروز هر گونه بیماری که ممکن است از مشتری­ای به مشتری دیگر، یا خود شما، سرایت کند، جلوگیری کنید.

 

نکته 10 : قیمت مناسب و منصفانه برای ارائه خدمات

درست است که خدمات آرایشگری در شهرها و مناطق مختلف، رنج دستمزد متفاوتی دارد. با این حال سعی کنید قیمت منصفانه­ای داشته باشید. با این فکر که ممکن است با بالا بردن کارمزد خدمات، حقوقتان را بالا ببرید وارد این اشتباه نشوید. مطمئن باشید قیمت مناسب که در این نکته از آموزش آرایشگری مردانه به آن اشاره کردیم ، مشتری­های جدید شما را افزایش خواهد داد و مشتری­های جدید را به مشتری­های دائمی­تان اضافه تبدیل خواهد کرد.

 

نکته 11 : تبلیغات گسترده در زمینه کسب و کار آرایشگری

اگر می­خواهید تمامی تلاشی که در این راه کرده­اید جواب بدهد و شما، با بکار بردن نکاتی که در آموزشگاه آرایشگری مردانه، فراگرفته­اید کسب و کار پررونقی داشته باشید، تبلیغات را فراموش نکنید. برای خودتان برند سازی کنید. برند آرایشگاهتان را در ذهن همه، جا بیندازید. شما در این راه پیشرفت خواهید کرد اگر: بتوانید کار تبلیغات را نیز به اندازه خدمات خود، با کیفیت انجام دهید.

 آموزشگاه آرایشگری مردانه

رعایت همین نکات ساده، که به عنوان نکات طلایی آموزشگاه آرایشگری مردانه، در این مقاله آوردیم می­توانید در شغل خود یکه­تاز شوید. هر یک از نکات بالا، سرفصلی از نکات بسیار بود که آوردن زیرمجموعه نکات­ آن از حوصله بحث خارج است. مسلما، با آموزش دیدن در یک آموزشگاه آرایشگری مردانه معتبر، به تمامی این نکات، واقف خواهید شد.

 

در انتها در صورت تمایل می‌توانید از مشاوره رایگان قبل از ثبت نام در دوره‌های آرایشگری مردانه یا انواع گریم سینمایی یا گریم داماد، استفاده کنید. برای این کار کافی است با شماره 09129739195 تماس بگیرید.

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو آموزشگاه ممتاز این رشته آموزشی است. و در پایان هر دوره به شما مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای ارائه می‌کند.

11 دلیل ریزش مو و راههای درمان ریزش مو

آیا شما هم از آن دسته هستید که ریزش مو دارید و دلیل و راه درمان آن را نمی دانید؟ آیا به پزشک هم مراجعه کرده اید؟ یا گمان برده اید ریزش موی شما ارثی است و به آن توجه نکرده اید؟ قصد داریم تا در این مطلب به 11 دلیل ریزش مو و  راههای درمان ریزش مو بپردازم.

 11 دلیل ریزش مو و راههای درمان ریزش مو

سیکل طبیعی رشد مو:

در هر زمانی ۱۰% موهای سر شما در فاز استراحت هستند. بعد از گذشت ۲ تا ۳ ماه، موهای در فاز استراحت می ریزند و موهای جدید به جای آنها می رویند. این رویش حدود ۲ تا ۶ سال بعد تمام می شود. در این فاز، هر تار مو، ماهیانه ۱ سانتیمتر رشد می کند. بنابراین ریزش چند تار مو در هر روز به عنوان بخشی از این سیکل طبیعی است. اما بعضی افراد بیش از حد طبیعی ریزش مو دارند که این ریزش مو می تواند در کودکان، مردان و زنان باشد.

علل ریزش مو:

علل متفاوتی می توانند سبب ریزش مو شوند. از آن جمله می توان به این دلائل اشاره کرد:

1- بیماری یا جراحی بزرگ:

یکی از عوامل ریزش مو بیماری یا انجام جراحی است. ممکن است حدود ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری یا جراحی بزرگ، به طور ناگهانی تعداد زیادی از موهای خود را ازدست دهید که به علت، استرس بیماری یا جراحی است و این ریزش مو موقتی می باشد.

2- اختلالات هورمونی:

از عوامل دیگر ریزش مو اختلالات هورمونی است. اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید، چه پرکاری و چه کم کاری، می تواند باعث ریزش مو شود، که برای درمان ریزش مو باید مشکل تیروئید حل می شود. ممکن است هورمونهای زنانه (استروژن) یا مردانه (آندروژن) دچار عدم تعادل شده باشند که باز می تواند از علل ریزش مو باشد. متعادل کردن این هورمونها نیز باعث درمان ریزش مو می شود.

3- هورمون مردانه:

هورمون مردانه (تستسترون) که می تواند به دی هیدروتستسترون(DHT) تبدیل شود، یکی از دلائل اصلی ریزش مو است. این هورمون هچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سر هم ساخته شود.

4- چربی پوست سر:

از دیگر عواملی که سبب ریزش مو میشود، چربی زیاد پوست سر است، اگر پوست سر چرب باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود.

5- ارتباط ریزش مو با تغذیه:

مهمترین عامل ریزش مو، می تواند رژیم غذایی نامتعادل باشد.هنگامی که تغذیه فولیکول مو بطور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش ، سلولهای این ناحیه دچار سوء‌ تغذیه شده و به تدریج می‌میرند و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

کاهش نمک مصرفی ،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع ، کاهش مصرف آجیل ، شکلات ، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب ، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن ، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.رژیم غذایی باید حاوی انواع مواد غذایی باشد. برای کاهش و درمان ریزش مو، غذای پر پروتئین و آهن کافی، لازم است. همچنین مصرف میوه ها، سبزی های تازه، سالادها و…نیاز است.

11 دلیل ریزش مو و راههای درمان ریزش مو

6- استرس:

از دیگر عوامل مهم ریزش مو، استرس، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی است ، که کاهش و کنترل استرس میتوانید سبب درمان ریزش مو شود.

7- حاملگی:

بسیاری از زنان بعد از گذشت ۳ ماه از بچه دار شدن خود متوجه ریزش موی شدید در خود می شوند. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که در زمان حاملگی افزایش مقدار هورمونهای زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از حاملگی که سطح هورمونها نرمال می شوند، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

8- داروها:

بعضی داروها باعث ایجاد ریزش مو می شوند. داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین و…) ، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود، استفاده بیش از حد از ویتامین A و قرصهای ضد حاملگی. قطع این داروها به کاهش ریزش مو و درمان ریزش مو بسیار کمک کننده است.

9- عفونت:

بعضی از عفونت‌ها مانند عفونت های قارچی باعث ریزش مو می شوند که با درمان عفونت‌ها با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

10- بیماری:

ریزش مو در بعضی از بیماریها می تواند روی دهد از جمله در لوپوس یا دیابت.ریزش مو می تواند از علائم بعضی از بیماریها باشد. بنابراین تشخیص و درمان ریزش مو می تواند سبب کشف بیماری و درمان به موقع آن شود. در بعضی از بیماریهای مزمن هم ممکن است ریزش مو دیده شود.مانند: سفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی مزمن و کم خونی.

11- مراقبت نامناسب:

کشش بیش از حد موها از علل مهم ریزش مو است. شانه کردن با نیروی زیاد و استفاده از شامپوهای نامناسب هم از انواع دیگر مراقبت نامناسب از موی سر است.

درمان ریزش مو:

درمان ریزش مو بر اساس علت آن می‌باشد در صورت وجود علل زمینه‌ای،اینها باید برطرف شود. یکسری درمان کلی هم بصورت تجربی در همه موارد استفاده می‌شود از جمله قرص ویتامین E ، ویتامین ب- کمپلکس و قرصهای آهن و هماتینیک.

درمان طاسی مردانه (درمان ریزش مو) 

به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است. این محلول تاثیر چشمگیری در کنترل و کاهش ریزش مو دارد.

11 دلیل ریزش مو و راههای درمان ریزش مو

نحوه نگهداری و مراقبت اصولی از مو جهت پیشگیری از معضل بیش از 40 درصد از انسان های بین 25 تا 40 سال در جهان، بطور کامل در آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو آموزش داده می‍‌شود. آموزشگاه عصر مفتخر است که بروزترین آموزشگاه آرایشگری مردانه ایران است. این امر با نظارت مستقیم مدیریت آموزشگاه (استاد شکوهی نیا) و کادر با تجربه و حرفه ای مربیان آموزشگاه عصر مو محقق شده است.

 آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو که با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای مشغول به امر آموزش است، تنها آموزشگاه آرایشگری مردانه در ایران است که بصورت 100 تضمینی به هنرجویان خود آموزش می‌دهد.

 

درصورت نیاز میتوانید از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

کافیست با شماره 09121384707 تماس حاصل کنید.

(آموزش گریم داماد (متعادل سازی چهره مردانه

در این مقاله سعی داریم آموزش گریم داماد را بصورت کامل به شما آموزش دهیم. آموزش عملی دوره آموزش داماد یا متعادل سازی چهره مردانه در آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو انجام می‌شود.

آموزش گریم داماد 

آشنایی با آناتومی چهره:

شناخت و آگاهی از آناتومی چهره یکی از ضروریات دانش چهره پردازی می‌باشد. این دانش ویژگی‌هایی از چهره انسان را که شناخت آن‌ها موجب ایجاد تغییرات صحیح شخصیت پردازانه گریم است.

در اختیار چهره‌ پرداز و گریمور قرار می‌دهدو آسنایی با ساختمان و فرم جمجمه و چهره از اهم این شناخت می‌باشد. گریمور به وسیله آشنایی کامل از فرم سر و فرم و جایگاه عضلات تشکیل دهنده‌ی چهره و فاصله های صحیح اجزاء صورت با یکدیگر می‌تواند چهره‌ ایی مطابق با نقش خواسته شده در فیلمنامه یا چهره های مورد نیاز برای تصویر را با به کارگیری تکنیک‎های مختص این رشته برای بازیگر بیافریند و بازیگر با استفاده ی صحیح از میمیک چهره ی خود و با تکیه به حسی که گریم به او می‌دهد به نقش‌آفرینی می‌پردازد.

بنابراین می‌توان گفت گریمور زمانی می‌تواند تکنیک‌های سایه روشن را به درستی به کار ببرد و اجرا نماید که از حقیقت آناتومی آگاهی کامل داشته باشد.

فرم های مختلف چهره

 

 

چهره ها از نظر فرم به هفت دسته تقسیم می گردند:

1-چهره ی بیضی که بهترین فرم از نظر زیبایی شناسی تصویری می‌باشد و از نظر آناتومی هم بی‌عیب ترین چهره بوده و در واقع فتوژنیک می‌باشد.

2-چهره مربع

3-چهره مستطیل

4-چهره گرد

5-چهره مثلثی یا قلبی

6-چهره گلابی

7-چهره لوزی

آموزش گریم داماد 

تشریح آناتومی صورت:

از نظر زیبایی شناسی هر چهره به سه بخش تقسیم می‌گردد که فاصله این سه قسمت از هم باید به یک اندازه باشد تا چهره زیبا و بی‌عیب به نظر آید.

 • قسمت اول: از رستنگاه مو تا وسط ابرو
 • قسمت دوم: از وسط ابرو تا زیر بینی
 • قسمت سوم: اززیر بینی تا زیر چانه

این تقسیم بندی در واقع طول چهره را در مقیاس صحیح نشان می‌دهد.

 

در عرض چهره هم فاصله های خاصی مدنظر است که باید منطبق با استاندارد زیبایی باشد.

1-پهنای کل صورت باید به اندازه 5 چشم خود فرد باشد.

2-فاصله ی بین دو چشم باید به اندازه ی یک چشم از هم باشد تا چشم ها زیبا به نظر آید.

3-بلندی بینی و گوش یک اندازه باشد.

4-فاصله کناره چشم تا رستنگاه مو در کنار صورت نیز باید به اندازه یک چشم باشد.

5-انتهای ابرو و گوشه ی چشم باید با یکدیگر زاویه ی 45 درجه را تشکیل دهد.

 

البته همانطور که متذکر شدیم زیبایی چهره در هر زمانی مختصات خاص خود را دارا می‌باشد و چنانکه زمانی ابروهای بسیار بلند و زمانی دیگر ابروهای کوتاه معیار زیبایی زمان خود قرار می‌گیرد.

البته ما در این مبحث به آنچه مقبول زمان یا به عبارتی مد می‎باشد نمی‌پردازیم بلکه آنچه مدنظر ما می‌باشد ایجاد یک آناتومی طبیعی و صحیح است.

 

متعادل سازی و زیبایی:

در صورتی که اندازه طول چهره نرمال و به یک اندازه باشد و در پهنا هم اندازه ها مساوی باشد، صورت از نظر شکل ظاهری بیضی و بهترین فرم را دارا می‌باشد. این چهره ها به اصطلاح فتوژنیک بوده، حتی بدون گریم هم از زیبایی خاصی برخوردار هستند. در صورتی که اندازه ها مساوی نبوده می‌توان با ایجاد سایه روشن های دقیق و صحیح اندازه ها را به فرم استاندارد درآورد و سپس شخصیت مورد درخواست فیلمنامه را بر روی صورت اصلاح شده اجرا نمود. به عبارت دیگر با ایجاد سایه های لازم ایجاد خطای دید نمود و چهره را آنگونه که مورد نظر است به تصویر کشید.

جهت ایجاد این سایه ها از رنگ های روشن برای پر کردن گودی های صورت و بزرگ جلوه دادن بخش‌های مختلف چهره و از رنگ های تیره برای کوچک کردن و لاغر کردن و ایجاد فرورفتگی استفاده می نماییم.

 

رفع اشکال بینی (متعادل کردن بینی):

در صورتیکه بینی کشیده باشد و درواقع بلندی آن بیش از حد استاندارد باشد باید با ایجاد سایه روشن، آن را کوتاه تر نمود تا با بقیه اجزا صورت هماهنگ گردد. در این حالت دو سه ردیف اط سر ابروها (از قسمت طول) بر می‌داریم و بدینوسیله فاصله ابروها را بیشتر نموده و بینی کوتاه تر به نظر خواهد رسید و چهره هم از حالت اخمو بیرون خواهد آمد.

البته در بینی های کشیده ممکن است چشم ها هم کمی به هم نزدیک باشد. در صورت نزدیک بودن آنها، دو طرف بینی در قسمت ابتدا چشم ها را فون 2 درجه روشن تر زده و بدین ترتیب فاصله چشم ها از هم دورتر و بینی کوتاه تر به نظر می‌آید.

در صورتیکه فاصله چشم ها نرمال باشد زیر بینی را تیره می‎نماییم.

 

در صورت پهن بودن بینی از ابتدا سوراخ بینی تا محلی که پهنای بینی قابل مشاهده است سایه تیره زده و همینطور زیر پل بینی از سایه مذکور استفاده می‌نماییم.

در صورتیکه بینی باریک و لاغر و از پره های کوچکی برخوردار باشد دو طرف بینی را فون 2 درجه روشن تر از فون زمینه زده و همینطور پره های بینی را هم روشن کرده و پشت پره ها را یک حلقه ی تیره بوجود می‌آوریم.

 

گونه ها و رفع اشکال آنها:

تمام فرم‌های مختلف صورت را برای ایجاد یک تصویر زیبا ابتدا باید به شکل بیضی درآورد و سپس گونه ها را برجسته کرد. البته این مراحل هنگامی صورت میگیرد که منظور ما زیبایی‌سازی چهره باشد.

جهت برجسته ساختن و زیباسازی گونه ها زیر گونه را رژ گونه زده، بدین ترتیب که در قسمت جلو کمرنگ و در انتهای صورت رژ گونه پر رنگ تر خواهد بود.

چهره کشیده و بلند:

جهت چهره های کشیده و بلند رژ گونه را به شکل گلگون می‌زنیم که ایجاد خط ننماید و صورت را کشیده تر جلوه ندهد و از درازای صورت کم کند.

اشکالات موجود در چانه و رفع آنها:

همانطوریکه قبلا متذکر شدیم چانه نرمال گرد و از پشت لب تا زیر چانه 3/1 کل صورت است.

چانه بلند:

در صورتیکه چانه مدلمان بلندی غیر نرمال داشته زیر چانه را سایه تیره زده و از طول آن می‌کاهیم.

چانه پهن:

در صورت پهن بودن چانه، کناره های آن را با سایه تیره اصلاح می نماییم.

چانه کوتاه:

اگر چانه کوتاه تر از حد نرمال بود زیر چانه و و طول آن را فون 2 درجه روشن تر می‌زنیم.

چانه باریک:

در صورت باریک تر از حد بودن چانه، دو طرف فون روشن زده و آن را رفع اشکال می‌نماییم.

چانه صاف:

در صورتی که چانه برجستگی کافی نداشته باشد، به عبارت دیگر شخص از چانه ای صاف برخوردار باشد، روی چانه را فون روشن زده و در ناحیه زیر لب فون کمی تیره به کار می‌بریم تا ایجاد گودی طبیعی نماییم و چانه گرد به نظر بیاید.

چانه کوتاه آقایان:

در صورت کوتاه بودن چانه آقایان می‌توان از ریش پروفسوری نیز استفاده نمود و این عیب را برطرف نمود، البته اگر شخصیت فیلمنامه اجازه این کار را به چهره پرداز داده باشد.

 

اندازه نرمال لب و دهان:

گوشه لب ها باید با قسمت کناری مردمک چشم در یک راستا باشد و در اینجا نیز متذکر می‌شویم که معیار زیبایی برای لبها هم هر زمان فرق می‌کند. به عنوان مثال: زمانی لبهای درشت معیار زیباییست و زمانی کوچک و غنچه ای بودن آن.

مثل زمان قاجار لب غنچه ای مد بود و در این زمان لب درشت به هر حال چهره‌پرداز باید ابتدا با حدود نرمال لبها آشنا باشد سپس آنها را طبق شخصیت و در صورت لزوم زیبایی زمان تغییر دهد.

انواع لب 

لبها و رفع عیوب آنها:

از نظر زیبایی‌شناسی چهره بهتر است لب بالا کمی باریک تر از لب پایین باشد.

لب بالا باید در قسمت وسط داری دالبری باشد که لبههای دالبر، گرد یا هلالی باشد. در صورتیکه لبه های دالبر تیز باشد آن را با سایه به شکل گرد یا هلالی در می‌آوریم. همینطور لب بالا در ویط باید کمی حجم و پهنا داشته باشد و در دو طرف لب باریک تر شود و پشت دالبر لب یعنی زیر بینی باید گود باشد این مورد که یکی از مهم ترین المانهای زیبایی لب است وجود داشته باشد لب پایین در قسمت وسط باید کمی افتاده و درشت باشد و هرچه به انتهای دو طرف لب می‌رویم لبها باریک تر شوند و از حجم آنها کاسته شود.

 

لب پایین:

زیر لب پایین باید گودی داشته باشد و در صورتیکه گودی نداشت آن را با سایه تیره به وجود می‌آوریم.

 

معیار صحیح ابروها:

انتهای ابروها باید با گوشه ی چشم ها زاویه 45 تشکیل دهد و یا در یک امتداد باشد به عبارت دیگر اگر از گوشه‌ی خارجی چشم خط فرضی به انتهای ابرو زاویه 45 بسازد و سر ابروها مساوی گوشه داخلی چشم و یا برابر و مساوی پره های بینی( استاندارد باشد البته اگر اندازه بینی استاندارد باشد) در صورتیکه تاج ابرو از اندازه‌ی نرمال برخوردار نباشد و به هم نزدیک تر از حد باشد شخص اخمو و اگر فاصله ی دو ابرو بیش از اندازه استاندارد باشد شخص هالو به نظر می رسد.

بنابراین، همانطوریکه ذکر گردید انتهای ابرو و گوشه ی چشم باید زاویه ی 45 داشته باشد و موهای ابرو هم ریز و نرم و از خوابی زیبا و برخوردار باشد و سر ابرو تقریبا گرد و قوس ابرو ملایم باشد و انتهای ابرو اندکی بالاتر از ابتدای آن باشد.

فرم ابرو صحیح در فرمهای مختلف چهره:

در صورتیکه چهره مربع، گلابی، مدل قلبی یا مستطیل باشد:

ابروها باید گرد یا منحنی ملایم باشد تا بدینوسیله از چهار گوش بودن پیشانی کاسته شود. در اینگونه چهره‌ها از ایجاد فرم ابروهای کمانی یا منحنی کامل باید جدا خودداری نمایید.

 

چهره‌هایی ظریف:

صورت‌های کوچک تمام اعضای صورتشان ظریف به خصوص پیشانی کوتاه دارند. ابروها باید تقریبا صاف و بدون هلالی باشد دنباله ابرو‌ها به هیچ وجه بلند نباشد و قد ابروها را باید کوتاه نگه داشت.

چهره‌های کشیده و بلند:

ابروها را بلند و هلال ملایم می‌گیریم و پهن تر بر‌می‌داریم که مقداری از کشیدگی صورت کم شود.

چشم های پف کرده:

که روی پلک افتاده شیب ملایم می‌دهیم و ته ابرو را به طرف بالا بر‌می‌داریم.

در چشم های ژاپنی و چینی:

پفدار ابرو باید صاف و کوتاه مدل داده شود.

در چشم های گرد:

ابروها زاویه دار و قد ابرو بایستی کوتاه باشد.

 

معایب چشم ها:

معایب چشم ها را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم نمود:

 1. چشم هایی که در انتهای پلک رو به پایین می‌باشد.
 2. گودی بیش از حد چشم ها
 3. کم بودن فاصله ی بین چشم و ابرو و گاهی چسبیده بودن آنها به یکدیگر
 4. ریز بودن بیش از حد چشم ها
 5. درشت بودن بیش از حد چشم ها
 6. برجستگی غیر نرمال چشم ها
 7. افتادگی پلک پایین بطوریکه درون پلک دیده شود.
 8. پف بیش از حد چشم ها که گاهی روی خط مژه ها را می‌پوشاند.
 9. فاصله خیلی زیاد یا کم بین دو چشم
 10. تیرگی بیش از حد حدقه چشم
 11. مردمک چشم خیلی ریز باشد و سفیدی چشم بیشتر ار حد نمایانده شود و یا مردمک بیش از اندازه درشت باشد و سفیدی چشم خیلی کم به نظر آید.

 

چشم ها با فاصله:

چنانچه چشم های فردی فاصله زیادی داشت با کمک قلمو و رنگ دو طرف بغل بینی فاصله دو چشم را فون چند درجه تیره تر از زمینه زده. خط چشم را از چند میل جلوتر از سر چشم می‌کشیم در صورت امکان امکان فاصله وسط ابرو را کم می‌کنیم و سر ابروها چند تار مو می‌کشیم.

چشم ها ی بهم نزدیک:

چنانچه چشم های فردی بهم نزدیک بود و فاصله چشم ها از اندازه یک چشم کمتر بود برای متعادل کردن این فرم چشم با کمک قلمو و رنگ دو طرف بینی (فاصله دو چشم) را فون دو درجه روشن تر از زمینه می زنیم و خط چشم را از چند میل عقبتر از چشم می‌کشیم و به انتهای خط چشم اضافه می‌کنیم و در صورت امکان فاصله وسط ابرو را بیشتر می‌کنیم.

چشم با پلک های پهن:

سایه مناسب برای این فرم پلک سایه تیره برای بخش یک از بیخ مژه شروع می‌شود تا بخش دو محو می‌شود و همینطور می‌توان سایه را تا بخش سه عرضی (انتهای چشم) ادامه داد. اگر این دو بخش در یک طیف رنگ باشد بهتر است. سایه چشم باید طبق فرم چشم زده شود و حتما اطراف سایه محو شود. در این فرم خط سوزنی (لای مژه) و در انتهای چشم پهن شود یا هاشوری به شکل محو به طرف بالا زده شود.

چشم های برجسته بیرون زده:

برای متعادل کردن چشم های برجسته، شما مجاز نیستید برای این فرم چشم از سایه روشن استفاده کنید.

چشم های گود:

انتهای پلک پایین در صورت گود بودن چشم ها برای آقایان اصلا سایه نمی‌زنیم. برای خانمها تنها لب چشم (قسمت 1) را سایه روشن یا نخودی براق می‌زنیم که خطای دید باعث شود گودی به نظر نیاید. در اصل چشم های گود را سایه تیره نمی‌زنیم یا قسمت 1 چشم را فون روشن می‌زنیم که گودی را کمی تصحیح کنیم.

چشم گرد:

برای متعادل کردن این فرم چشم از سایه تیره استفاده نمی‌کنیم، فقط بخش سه عرضی را حتما به حالت کشیده و به بالا از سایه تیره استفاده می کنیم.

 

 در دوره چهره پردازی مردانه یا گریم داماد تمام موارد فوق آموزش داده خواهد شد و پس از آموزش عملی که توسط استاد شکوهی نیا (مدرس مرجع سازمان فنی و حرفه ای و گریمور سینما و تلویزیون)، هنرجویان عزیز به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می‌شوند و پس از قبولی در آزمون به آنها مدرک معتبر سازمان اعطا می‌گردد.

 

 

جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر با تلفن آموزشگاه تماس حاصل کنید

۰۲۱-۸۶۰۳۶۲۱۹

انواع رنگ مو + 3 نوع مصرف رنگ مو

در این بخش آموزشی سعی می‌کنیم تا به انواع رنگ مو و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم. آموزش کار با رنگ مو در دوره درجه یک آموزش آرایشگری مردانه بطور مفصل آموزش داده می‌شود. آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو تمرکز ویژه ای روی بحث آموزش دارد بطوریکه تمام دوره های آموزشی این آموزشگاه بصورت تضمینی ارائه می‌شود.

 انواع رنگ مو

1- رنگ موهای گیاهی

معمولا نفوذ ماده رنگی به داخل مو، بیش تر به سایز مولکول های رنگ بستگی دارد. معمولا رنگ هایی که سایز مولکول هایشان کوچک تر است، راحت تر داخل مو می شوند. بیش ترین رنگ گیاهی که امروزه و البته در گذشته استفاده می شده، حنا بوده است. ماده اصلی حنا که به مو ها رنگ می دهد کاملا غیر سمی است و هیچ آسیبی به مو ها نمی‌رساند، اما امروزه رنگ قرمز مایل به نارنجی و قهوه ای آن باعث شده که کم تر کسی سراغ آن برود.


برای این که رنگ خاص حنا حتی از بین برود و مشکی شود، معمولا به آن وسمه اضافه می کنند. در برخی از عطاری ها هم می توان گیاهانی پیدا کرد که مو ها را بهع رنگ زرد یا بلوند در می آورند و برای کسانی که به (پارافیین دی آمین) رنگ های صنعتی حساسند، جایگزین مناسبی است.

2- رنگ موهای متالیک

رنگ موی متالیک

معمولا آقایان بیش تر از خانم ها مشتری این دسته رنگ ها هستند. در رنگ های متالیک تغییر رنگ مو تدریجی است و برخلاف رنگ های (اکسیداتیو) ناگهانی و بارز نیست. معمولا این رنگ ها مانند یک پوشش، تمامی سطح مو را می پوشانند، کدر و مات هستند و درخشش چندانی ندارند. گرچه آسیبی که این نوع رنگ به مو ها می رساند بسیار کم تر از مو های (اکسیداتیو) است، البته هنگام استفاده از این نوع رنگ ها باید مراقب بود که با پوست تماس نداشته باشند.

 

3- رنگ موهای آلی مصنوعی

رنگ های این دسته طبیعی تر و زیباتر از رنگ های دیگر هستند. بیش از 60 سال است که این رنگ ها در سراسر دنیا استفاده می شوند و هر روز به طیف آن اضافه می شود. این رنگ ها با نفوذ در (کوتیکول) مو، یک رنگ پایدار را ایجاد می کنند. هر چند که طی سال های اخیر انواع ناپایدار این رنگ ها هم ساخته شده است.

 

رنگ های موقتی به صورت اسپری روی مو پاشیده می شوند و چون با هر بار شستن از بین می روند بیش تر از یک هفته دوام ندارند. معمولا هنگام استفاده پوسته پوسته می شوند و ممکن است روی لباس ها بریزند. برای این که رنگ موقت پاک شود باید بین 6 تا 10 بار شسته شوند (البته اگر شامپو حاوی آمونیوم باشد رنگ بسیار سریع تر پاک می شود) رنگ های موقت نیاز به مکمل یا اکسیدان ندارند.

 

اما رنگ های پایدار در واقع رنگ طبیعی حاصل از یک ماده شیمیایی نیست، بلکه نیاز به اکسیداتیو (هیدروژن پراکسید) دارد تا رنگ نهایی و مطلوب خود را به وجود آورد. به همین علت بیش تر از همه رنگ های دیگر به مو آسیب می رسانند. این رنگ ها علاوه بر آسیب و خشکی و شکنندگی که در بدنه مو ها ایجاد می کنند، در 10 درصد موارد ممکن است باعث ایجاد حساسیت در شخص نیز بشوند.

 

حتما قبل از استفاده از رنگ مو این نکته را رعایت کنید!
بهترین پیشنهاد برای این که جلوی بروز حساسیت را بگیرید این است که قبل از مصرف حتما مقدار کمی از آن را پشت گوش یا روی ساعد تست کنید. در صورت بروز هرگونه قرمزی، تاول، تورم یا خارش که همگی از علائم واکنش های آلرژیک هستند، نباید هرگز سراغ این رنگ ها بروید. یادتان باشد اگر هیچ یک از این علائم بروز نکردند به این معنی نیست صد درصد حساسیت ایجاد نمی‌کنند و باز هم تا حدودی احتمالش وجود دارد.
در چند سال اخیر در مورد احتمال سرطان‌زایی این مواد تحقیقات زیادی صورت گرفته است، اما هنوز به طور دقیق و علمی ثابت نشده است، بنابراین نمی‌توان افراد را از مصرف آن ها منع کرد.

 انواع رنگ مو

یک نمونه حساسیت ایجاد شده با رنگ مو !

 

این رنگ ها پایدار بوده و تا چندین ماه روی مو باقی می مانند و تنها راه پاک شدن آن ها از روی مو، رشد مو های جدید است. در صورتی که رنگ مویی که زده اید روشن است می توانید با خیالی آسوده روی آن رنگ موی موقتی تیره بزنید زیرا استفاده از رنگ تیره تر به مو آسیبی نمی‌رساند، اما فاصله هر بار استفاده از رنگ موی موقت نیز نباید کم تر از دو یا سه هفته باشد.


هر چقدر رنگ طبیعی شما از رنگ مویی که مصرف می کنید فاصله بیش تری داشته باشد، یعنی رنگ مو مصرفی روشن تر باشد، میزان آسیبی که به مو ها می رسد بسیار بیش تر است. معمولا خشکی، ضعیف شدن مو و شکنندگی آن بعد از رنگ کردن غیر قابل اجتناب است و شما هر چقدر هم که بعد از رنگ کردن مراقب موهایتان باشید باز هم جبران آسیب وارده را نمی‌کند.

 

ترمیم مو های آسیب دیده

یادتان باشد موهایی که در اثر رنگ کردن آسیب دیده اند قادر به ترمیم خود نیستند و حتی مراقبت های بعدی هم نمی‌توانند آسیب ها را برطرف کنند، چون مو بافت زنده محسوب نمی‌شود و ترمیم آن از نظر علمی معنایی ندارد.

بهتر است با توجه به میزان خشکی و شکنندگی مو ها از شامپو های ملایم استفاده کنید و پس از آن به میزان کافی کاندیشنر مصرف کنید. به یاد داشته باشید ماساژ دادن یا برس کشیدن بیش از اندازه مو ها هنگام استحمام باعث شکنندگی بیش تر مو ها می شوند.

 

بهتر است در حمام بگذارید مواد نرم کننده و رطوبت رسان به مدت 5 تا 10 دقیقه روی مو ها بمانند و بعد از آب کشی مو ها نیز تا حد ممکن از سشوار یا اتو مو استفاده نشود. بعد از حمام هم مقداری محافظ، کرم یا لوسیون محافظ مخصوص بزنید. این مواد به سطح مو وصل می شوند و علاوه بر کاهش الکتریسته ساکن، از مو ها در برابر اشعه UV آفتاب نیز محافظت کنند. این مواد باعث قوام یافتن مو می شوند و گاهی حاوی تری گلیسیرید های طبیعی مانند روغن زیتون، جوجوبا و مواد مشابه هستند. استفاده از این مواد باعث می شود مو در برابر رنگ و مش های مختلف دوام بیش تری پیدا کند و کم تر آسیب ببیند.


رنگ کردن مو در آرایشگاه

گاهی افراد موهایشان را در خانه رنگ می کنند، اما ترجیح بر این است که رنگ کردن مو در آرایشگاه انجام شود تا مدت زمان کم تری برای رنگ گرفتن صرف شود و البته به دلیل استفاده از مواد قوی تر نتیجه نیز قابل قبول تر است. معمولا مو ها را به صورت لایه ای رنگ می زنند و گاهی در تمامی قسمت های سر استفاده نمی‌شود. بعد از روشن شدن رنگ مو باید سر را با شامپوی اسیدی بشویید و اگر دوست داشتید رنگ های مورد علاقهتان را به آن بیفزایید.

اما در نهایت رنگ کردن به بدنه مو آسیب جدی وارد می کند. علاوه بر این ممکن است حساسیت های تحریکی شدیدی را نیز روی قسمت هایی از پوست بدن که قابل دیدن نیستند ایجاد کند.